Çernobilit Squared - Nukushima Update 4-13-11

Facebook Eksitim Email Linkedin Digg I shijshëm Reddit Stumbleupon

Mohimi dhe Deception nga Themelimin Bërthamore
"Çernobili ishte një reaktor i liruar materiale radioaktive për dy javë në një mjedis relativisht rurale me popullsi të ulët. Fukushima është të paktën katër reaktorë, plus e tyre pishina shpenzuar të karburantit, venting radionuclides për katër javë në një zonë të populluar. Fukushima nuk është vetëm 'aq e keqe sa' Çernobilit. Tetë herë më keq e saj tashmë, me asnjë zgjidhje në horizont. "Kjo është vlerësimi profesional inxhinier, sociolog. Ish-organizatori i zgjedhur zyrtar dhe të njohur në botë anti-bërthamore Dr Natalia Miranova (majtas) duke folur në San Francisko në një turne në SHBA të organizuar nga Qendra për Safe Energji dhe Përtej Bërthamore ..

Ne do të ju sjellë prezantime dhe intervista me Dr Miranova dhe kolegët e saj, Natasha Manzurova, një e mbijetuar Çernobili 'likuidatorit, "dhe psikolog dhe përkthyes Tatiana Mukhamedyarova në postimet e ardhshme. Ndërkohë, si "çfarë-us-merak? ' Zyrtarët japonezë dhe ndërkombëtarë vazhdojnë të pretendojnë se vegies radioaktive dhe ushqim deti janë të mira për ju, këtu është një update të asaj që ndodh në të vërtetë.

Mary Beth Brangan, Rachel Johnson dhe Helen Kozoriz kontribuar në këtë post, e cila është redaktuar nga mua, James Heddle.

Katastrofa bërthamore në Japoni "Nuk është e barabartë për të Çernobilit, por Way Më keq"

"Ashtu si të varur nga thonjtë tuaj dhe thonjtë janë të shkëlqyer." - Michio Kaku

Pse Antinuclear takon në Të gjitha lëvizjet tona
nga Betsy Hartman
... Pra, pyetja bëhet: Si të ndërtuar një politikë antinuclear në mungesë të një lëvizje të plotë antinuclear?
Përgjigja qëndron në gjetjen e pikave të konvergjencës. Në fund të fundit, të energjisë bërthamore, mbeturinave dhe armatime të gjithë ne kërcënojnë, si dhe brezat që vijnë.

Animated Shpërndarje Harta Metro nga Franca

Rreziqeve Rrezatimi nga Fukushima 'më i papërfillshëm "
... Në përgjigje të mijëra pyetjeve nga qytetarët e shqetësuar në lidhje me pasojat nga katastrofa bërthamore Fukushima në Evropë, CRIIRAD, një organ francez hulumtim për radioaktivitet, ka hartuar një paketë informative mbi rreziqet e radioaktive jod-131 ndotjen në Evropë.

Dokumenti , i publikuar më 7 prill, këshillon kundër shiut të konsumojnë dhe të thotë se grupet vulnerabël, si fëmijët dhe gratë shtatzëna ose me fëmijë në gji duhet të shmangë perimet me gjethe të mëdha, qumësht të freskët dhe djathë i butë konsumojnë.

Rreziqet që lidhen me ndotjen e zgjatur në mesin e grupeve të rrezikuara të popullatës nuk mund të konsiderohet si "e papërfillshme", dhe tani është e nevojshme për të shmangur "sjellje të rrezikshme," pohoi CRIIRAD. Lexo më shumë

Mesazh Çernobili Cleanup i mbijetuar për Japoni: "Run Away sa më shpejt '

http://www.aolnews.com/2011/03/22/chernobyl-cleanup-survivors-message-for-japan-run-away-as-qui/


Natalia Manzurova (majtas) në vitin 1988 në "zonë e vdekur" të Pripyat, është një nga relativisht pak të mbijetuarit në mesin e atyre që janë përfshirë drejtpërdrejt në pastrimin e Çernobilit.

Çfarë mesazhi keni për Japoni?
Run larg sa më shpejt të jetë e mundur. Mos prisni. Ruaj veten dhe nuk mbështeten në qeverinë sepse qeveria qëndron. Ata nuk duan që ju të dini të vërtetën, sepse industria bërthamore është aq i fuqishëm.


Natalia Manzurova (djathtas) në vitin 2011 në një program në San Francisko State Universiteti - "Nga Çernobilit në Fukushima -. Mësime të nxjerra '(Shikojnë këtë hapësirë ​​për video tonë e atij programi që vijnë së shpejti.)

Niveli i ulët Rrezatimi Fushata Këshilla për Njerëzit e Japonisë

Brenda raportit nga Fukushima zonën e evakuimit të reaktorit bërthamor

Rreziqet e shëndetit të lirimin e radioaktivitetit nga reaktorët bërthamore Fukushima Daiichi: A janë ata një shqetësim për banorët e Shteteve të Bashkuara? PDF

Si apologjetët bërthamore mashtrojë botën mbi rrezatimit
Helen Caldicott
George Monbiot dhe të tjerët në misinform më të mirë dhe në të keqe shtrembërojnë prova për rreziqet e energjisë atomike

NGA shesh / Sa e keqe është Fukushima pasojat?

Në përvjetorin e fatkeqësisë Tre Mile Island, pasojat bërthamore japoneze bie shi poshtë në të gjithë SHBA

Fukushima Rrezatimi: Disa vërtetat vështira

SHBA karburantit të harxhuar bërthamor Përqendrimi më i madh i radioaktivitetit On Planet


Më shumë në The Real News

ABS: Rrezatimi CBN Bërthamore: Nuk ka asnjë dozë të sigurt

Rrezatimi Bërthamore: Nuk ka asnjë dozë të sigurt

'Nuk ka nivele të sigurta' e rrezatimit në Japoni
Ekspertët paralajmërojnë se çdo niveli dallueshėm i rrezatimit është "shumë".


Gjermania braktis Energjia bërthamore

Miqtë e Obamës kthehet radioaktive pas aksidentit Japoni

Rrjedhjet radioaktive në rritje në centralet bërthamore amerikane

Top rrjedhjet 10 tritium në Shtetet e Bashkuara

Sa afër jeni të një centrali bërthamor?
Harta Interactive

Kontrolluar një linjë faj bërthamore
PG & E duhet të jetë e nevojshme për të lejuar një 3-D skanim te defekteve pranë uzinës bërthamore Diablo Canyon para se ajo vlen për të rinovojë licencën e punës.

Lista e Njësive Fuqia reaktorit

6 i mundshëm April Fukushima Fallout Parashikimi Shows US West Coast nën kërcënim

Rrezatimi Fukushima njollos furnizimet e qumështit të SHBA në nivele 300% më të larta se maksimumeve EPA

Qeveria Under Fire si rrezatimi është gjetur në qumësht, Rain

Myco-rimëkëmbje te Peisazhi japoneze Pas Radioaktive Grindja
nga Paul Stamets

ABC World News me Dianne Sawyer: Radioactive ujit në Japoni kërcënon Tuna SHBA

6 Pri Parashikimi Fukushima tregon Northwest SHBA në rrezik (closeup)

2011/04/09 - URGJENTE - ngritur (të plotë mes-varg) RREZATIMI - së shpejti të mbërrijë në bregun perëndimor SHBA

Cover Up i Jonizues nga Rrezatimi Shëndetësisë FX të OKB-së

San Francisco shiut: Rrezatimi 181 Times Mbi të SHBA Pirja e ujit Standard

Radioaktiviteti në Detin deri 7.5 milion Times
Ndotja e jetës detare përtej Japoni frikë

Made në Kinë: Toxic ynë, të importuara Ndotja e ajrit

Nivelet e rrezatimit Deri në 1.000 herë më i lartë se sa aktuale "Nivelet e sigurisë"
nga Blog Uashingtonit

Nightmare bërthamore e Japonisë

Rrezatimi në ushqim një "shumë më serioze" se mendimi i parë: WHO

New Scientist - Fukushima mbeturina radioaktive nears nivelet e Çernobilit

Fukushima reaktorët katastrofë: ekspozimi i rrezatimit, gënjeshtra dhe Cover-up
nga Dr Ilya Sandra Perlingieri

Fukushima Disaster bërthamore në një muaj: Shpërthimi i Nukespeak
nga Karl Grosman

Fukushima 2.0
Marvin Resnikoff

Kriza bërthamore japoneze mund të vazhdojë për muaj, zyrtarët paralajmërojnë

TEPCO dinte Rrezatimi në ujin e detit eshte 7,5 milion Mbi Normal Para It Started Hedhja radioaktiviteti në Detin hënën

70 për qind e shkopinjtë e karburantit në thelbin e reaktorit në Fukushima bimore nuke dëmtuar

Inxhinier bërthamore Arnie Gundersen demonstron Si Shattered Fukushima-së karburantit shufra shkrirë dhe

Inxhinier bërthamore Arnie Gundersen tregon se si shufra Fukushima-së karburantit shkrirë dhe u shpartallua nga Fairewinds Associates on Vimeo .

=======
Ju lutem shikoni të gjitha opsionet e mbështetjes në tonë Donacion Page ose ju mund të dërgoni një kontroll të bërë nga EON për EON, POB 1047, Bolinas, CA
Ose ... thjesht:

Facebook Eksitim Email Linkedin Digg I shijshëm Reddit Stumbleupon

Rreth Admin

James Heddle dhe Mary Beth Brangan administruar këtë blog si dhe Planetarian Perspektivat . Award fitues prodhuesve të medias, si dhe edukatorë dhe organizatorët të komunitetit, ata të bashkë-të drejtpërdrejtë EON - Options ekologjike Rrjeti . Kanali EON YouTube ka mbi 500 postime dhe mbi 2.000 abonentë.
Kjo hyrje ishte postuar në Uncategorized . Bookmark permalink .

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

*

Ju mund të përdorni këto HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>